גירושין\חלוקת רכוש


פירוק שיתוף בדירת המגורים


גירושין\חלוקת נכסים פיננסיים


גירושין\מוניטין אישי


גירושין\חלוקת מניות חברה


גירושין\מוניטין עסקי


גירושיו\חלוקת רכוש\פיצויים מתאונה, גימלה


גירושין\חלוקת רכוש לא שווה


גירושין\נכסים חיצוניים


דיני משפחה\הסכמים במשפחה


גירושין\בגידות\עידן האנטרנט


גירושין-כינוס נכסים


נהול עזבון-מכירת נכסי מקרקעין


עמוד הבית ירושה

ירושה

כשאין צוואה, דיני הירושה המפורטים בחוק הירושה, התשכ"ה-1965 הם שקובעים את אופן חלוקת רכושו של אדם בין קרוביו. ירושות יחולקו לקרובי המוריש והם: מי שהיה במות המוריש בן/בת זוגו/זוגתו, ילדי המוריש וצאצאיהם, הורי המוריש וצאצאיהם, הורי הוריו של המוריש וצאצאיהם.


על מנת לקבל את חלקו בעיזבון, כלומר ברכוש המנוח, על היורש להוציא צו ירושה על ידי פניה לרשם לענייני ירושה. בצו קובע הרשם (על פי הוראות החוק) מי הם היורשים ומה חלקו של כל אחד מהם בעיזבון. קיימות שלוש דרגות ירושה למעט בן הזוג שזכויותיו נקבעות בנפרד:

 

דרגה א – צאצאי המוריש עצמו.

דרגה ב –הורי המוריש וצאצאיהם (אחים, אחיות, בני דודים של המוריש).

דרגה ג – הורי הוריו של המוריש (סבים, סבתות של המוריש).

במידה וקיימים מספר יורשים מאותה דרגה , החלוקה ביניהם תהיה שווה.

 

ירושת בן זוגו של המנוח מוסדרת בסעיף 11 לחוק הירושה.

חלקו של בן הזוג הוא חלק קבוע בירושה, אבל משתנה בהתאם למס' גורמים:בן-זוגו של המוריש נוטל את המיטלטלין כולל מכונית השייכים, לפי הנסיבות, למשק הבית המשותף. אם המנוח הותיר אחריו ילדים או צאצאיהם או הורים - חלקו של בן הזוג בירושה הינו – חצי. אם המנוח הותיר אחריו אחים או צאצאיהם או הורי הורים - חלקו של בן הזוג בירושה הינו 2/3, ובלבד שאם ערב מותו של המוריש היה בן הזוג נשוי לו 3 שנים אויותר וגר עמו אותה שעה בדירה. אם המנוח לא הותיר אחריו קרובים כאמור לעיל, בן הזוג יורש את העזבון כולו. מעמדה של הידועה בציבור הוסדר בחוק הירושה באופן שנתנו לה זכויות שוות לזו של האישה הנשואה.  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתכשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
ביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
צוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים