גירושין\חלוקת רכוש


פירוק שיתוף בדירת המגורים


גירושין\חלוקת נכסים פיננסיים


גירושין\מוניטין אישי


גירושין\חלוקת מניות חברה


גירושין\מוניטין עסקי


גירושיו\חלוקת רכוש\פיצויים מתאונה, גימלה


גירושין\חלוקת רכוש לא שווה


גירושין\נכסים חיצוניים


דיני משפחה\הסכמים במשפחה


גירושין\בגידות\עידן האנטרנט


גירושין-כינוס נכסים


נהול עזבון-מכירת נכסי מקרקעין


עמוד הבית אפוטרופסות

אפוטרופסות

החוק בישראל המסדיר את עניין מינוי האפוטרופוס הוא חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 (להלן: "החוק"). מקור המילה "אפוטרופוס" הוא בשפה היוונית, ומשמעותה "ממונה". האפוטרופוס הוא מעין שומר, אדם המתמנה לפעול באחריות ובשיקול דעת לטובתו של אדם אחר.

 

לפי סעיף 14 לחוק, ההורים הינם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים. מכוח זה קמות להורים חובות וזכויות: לקבוע את מקום מגוריו של הקטין, לדאוג לצרכיו, לחינוכו, לבריאותו, לרווחתו, ללימודיו, להכשרתו לעבודה, לשמירת נכסיו, וכו' – כל זאת לאור טובת הקטין.

 

בנוסף לאפוטרופסות טבעית של הורים על ילדיהם הקטינים, סעיף 33 לחוק קובע כי בית המשפט לענייני משפחה רשאי למנות אפוטרופוס לשלוש קבוצות אוכלוסייה עיקריות:

 

1. קטינים – הוריו של קטין, כאמור, הם האפוטרופוסים הטבעיים שלו, אך יש מקרים בהם יש צורך במינוי אפוטרופוס לקטינים, כגון במצב בו הוריו מתו, או שהוכרזו פסולי-דין, או שהאפוטרופסות לקטין נשללה מהם.

 

2.פסולי דין - פסול דין הוא אדם שאינו יכול, באופן קבוע או זמני, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם, ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו. הכוונה היא לאדם שבשל סיבה כלשהי, למשל מחלה, תאונה קשה, נכות, או ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, אינו יכול לנהל את ענייניו.

 

3.אנשים שאינם יכולים, דרך קבע או דרך ארעי, לדאוג לענייניהם - כולם, או מקצתם ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו.  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
צוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
כשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים